Jak zvýšit své bezpeční a ochránit svůj majetek

Informace pro seniory, jak zvýšit své bezpečí a ochránit svůj majetek

Pro každého člověka patří pocit bezpečí mezi nejzákladnější lidské potřeby a na druhé straně strach z kriminality na první místo mezi obavami. Chybí-li pocit bezpečí dlouhodobě, výrazně se znehodnocuje život každého z nás. Obyvatelé Prahy jsou v tomto ohledu ještě více znevýhodněni oproti obyvatelům ostatních měst. Anonymita velkoměsta přitahuje různá individua, která nepřijela obdivovat krásy Prahy. Mezi nejohroženější skupiny naší společnosti patří senioři. Pro jejich mnohdy osamocený způsob života, naivitu, důvěřivost a často také neinformovanost si je vybírají za cíl různí podvodníci a zloději.

     Rady pro bezpečný domov. Na jmenovku uvádějte jméno v množném čísle. Nechcete-li reklamní tiskoviny, opatřete svou schránku touto informací. Přeplněná schránka zloději mnohé napoví. Zabezpečte své dveře panoramatickým kukátkem a nějakým zabezpečovacím prvkem - řetízkem, bezpečnostním zámkem. Buďte opatrní na různé podomní prodejce. Pokud s nimi chcete jednat, nikdy u toho nebuďte sami. Do svého bytu nepouštějte nikoho cizího. Požádá-li Vás někdo o pomoc, lze to udělat i přes dveře. Přijde-li k Vám někdo v tzv. úřední věci např.: pracovnice sociálního odboru kvůli důchodu, pracovník rozvodných závodů kvůli přeplatku za elektřinu či zástupce správce nemovitosti kvuli nájmu, buďte obzvláště opatrní! Podvodníci se rádi za tyto pracovníky vydávají v úmyslu dostat se do Vašeho bytu a připravit Vás o peníze a cennosti. Neznáte-li dotyčného člověka osobně, snažte si to ověřit telefonicky. Doporučujeme nemít doma větší množství peněz či cenností, vhodnější je jejich uložení v některém peněžním ústavu.

    Opouštíte byt, pozor na krádeže! Ještě dříve než opustíte byt, uzavřete okna, a to i v případě, že odcházíte na krátkou dobu. Vždy byt uzamkněte. Dobře zvažte, jaké si vezmete zavazadlo a kam si dáte peněženku, telefon a další cenné věci. Pánům rozhodně nedoporučujeme ukládat peněženku do zadní kapsy kalhot, vhodnější jsou vnitřní kapsy kabátů či bund. K dámě samozřejmě patří kabelka. Velmi často však dochází ke krádežím věcí z kabelek nebo celých kabelek. Místo toho zkuste použít tzv. ledvinku, tuto taštičku mějte pod oblečením a na nákupy si pořiďte tašku na kolečkách. Naše statistiky ukazují, že se zlodějům nechce prchat s taškami na kolečkách narozdíl od tašek či kabelek, které může ukrýt pod oblečení apod. Potřebujete-li vybrat peníze na poště či v bance, požádejte nějakou blízkou osobu, ať Vás doprovodí.  Při cestách dopravními prostředky dávejte pozor především při nastupování a vystupování, to jsou situace, kdy jsou cestující nejčastěji okradeni. Krádeže v dopravních prostředcích a krádeže v nákupních centrech tvoří v našich statistikách, bohužel, významnou položku. Při nákupu se vyvarujte odkládání svých věcí do nákupního vozíku. Kabelka přikrytá Vaší bundou skutečně není v bezpečí. Na tento omyl již doplatilo mnoho nakupujících. Při zkoušení zboží se dobře rozmyslete, zda své věci odložíte a kam. V restauraci či cukrárně se zloději vyskytují také, krádeže kabelek nebo věcí z kabelek zavěšených na opěradlech židlí jsou překvapením pro poškozeného, nikoliv pro policistu. Peněženka z kapsy kabátu zavěšeného na opěradle židle zmizí rukou zloděje opravdu jak mávnutím kouzelného proutku.

    Podvodníci a jejich finty. Podvody jsou druhem trestné činnosti, která se stále vyvíjí. Podvodníci hledají stále nové a nové způsoby, jak se obohatit na úkor někoho jiného. Jejich obětí se stávají většinou lidé dobrosrdeční, důvěřiví, naivní, a především neinformovaní. Na veřejnosti se podvodníci většinou snaží útočit na Vaše city. Zastaví Vás na ulici a vylíčí Vám svůj příběh např.: že byli okradeni a potřebují půjčit na vlak či autobus. Dále že havarovali a nutně potřebují peníze na odtah či opravu vozidla. V mnohých případech se přitom ohánějí jménem Vašich vnoučat či příbuzných. V některých případech i nabízejí věci do zástavy, jejich hodnota je většinou minimální. Do Vašich domovů se podvodníci snaží proniknout např.: pomocí letáků, nabízejících výhry v soutěžích, do kterých jste se nikdy nepřihlásili. K převzetí výhry většinou stačí někam zatelefonovat a to bývá většinou problém. Můžete se dostat až k nějaké drobné výhře, následný účet za telefon Vám potom vyrazí dech. Další jsou podvody s předáváním výhry, kdy Vám někdo sdělí, že jste vyhráli v nějaké soutěži a zamává Vám před očima např.: 5000 bankovkou s tím, že jste vyhráli 2000 korun, a proto musíte ještě rozměnit. Přitom využije situace k odcizení peněz z Vaší peněženky, či Vám dá falešnou bankovku. Takto bych mohl pokračovat dále a dále.

     Policie se snaží uvedené informace předat seniorům  různými způsoby: vydáváním informačních letáků, články v tisku, přednáškami. Narozdíl od školáků se k seniorům policisté dostávají těžko a informovanost není taková, jak bychom si přáli.

 

Článek je převzat od preventivně informační skupiny PČR Praha 2

připravil: nprap. Ladislav Beránek
preventivně informační skupina PČR Praha II