Dvojky v historii chuchelského závodiště

1912 - 25. září při II. dni podzimního mítinku se poprvé na závodišti koná závod poníků (koně do výšky 153 cm). Poprvé je odstartován dostih dvouletých koní.

1922 - První ročník Velké jarní ceny vyhrává kladrubská klisna Arna s žokejem Tussem. Velká pražská podzimní cena je přejmenována na Cenu prezidenta republiky. Cenu majiteli vítězného Morning Stara E. Rothschildovi věnuje sekretariát prezidenta T.G. Masaryka. Vzhledem k absenci jezdeckých areálů se na závodišti konají historicky první velké parkurové závody v Československu, kterých se zúčastňuje i pozdější olympijský vítěz František Ventura

1932 - Jockey Club v zájmu zvýšení zájmu o dostihy umožňuje návštěvníkům několikrát bezplatný vstup na závodiště a na podzim opakovaně pořádá dostih Prémiový handicap, při kterém vítězný kůň připadne majiteli vylosované vstupenky. Kůň je následně vydražen majiteli v aukci. 1942 - Stanné právo, vyhlášené po atentátu na zastupujícího říšského protektora Rheinharda Heydricha, výrazně ovlivňuje průběh sezóny. Vzhledem ke zrušení jarních dostihů se derby běží až začátkem srpna, vítězí v něm legendární Lionel s žokejem Lesliem Lomaxem.

1952 - Derby se v tomto roce mění téměř v politickou událost. Kvůli účasti koně z NDR je odpoledne zahájeno slavnostním nástupem, projevy, hymnami a vypuštěním mírových holubic. Vyhrává domácí Hájek s žokejem Mertou.

1962 - Novým ředitelem Státního závodiště je jmenován Josef Vlasák. 3. června se koná první přímý přenos Čs. televize z Chuchle, komentuje jej Zdeněk Sucharda a do konce sezóny následují ještě dvě další „živá“ vysílání. Pořadatelství Mezinárodního mítinku vděčí Chuchle za příjezd dvouletého maďarského hřebce Imperiála (na snímku), který vyhrává dva dostihy – v příštích letech se proslaví v Německu, Rakousku, Švédsku a Spojených státech jako vynikající vytrvalec. Jediným domácím vítězem na mítinku je derby-vítěz Lyon. Dosavadní provizorní klusáckou dráhu nahrazuje nový ovál.

1972 - Miloslava Hermansdorferová v sedle Crapoma vítězí jako první žena v Čs. derby a stává se druhou ženou na světě, která dokázala získat modrou stuhu. Na místo ředitele Státního závodiště přichází Vojtěch Babánek. Po téměř sedmi desítkách let existence závodiště je zrušeno tzv. II. místo – hlediště ve Velké Chuchli tak definitivně pozbývá rozdělení podle ceny zakoupených vstupenek a divák už není ve svém pohybu po areálu omezen různými sektory.

1982 - Poprvé v historii klusáckých dostihů v Chuchli je použit autostart.

1992 - Kvůli astronomickým dluhům zastavuje závodiště v květnu činnost. Dostihy poté pořádá Asociace profesionálních trenérů, jezdců a ošetřovatelů za finanční podpory Fondu pro záchranu a podporu koní, podzimní část potom přebírá Unie čs. turfu. Jsou podány tři privatizační projekty na chuchelské závodiště. Poslední Čs. derby před rozdělením státu vyhrává outsider Barbakan s žokejem Koubkem, symbolicky v časovém rekordu 2:30,7 min. ¨

2002 - Novým pořadatelem dostihů se stává společnost Turf Management a Marketing s.r.o., v níž jsou majetkově zainteresováni Jockey Club a osobnosti české majitelské scény. Ředitelem se stává někdejší šéf dostihových Pardubic Petr Drahoš. Zkušebně se konají dva dostihové dny ve čtvrtek. V úterý 12. srpna přichází největší povodeň v dějinách závodiště, která předčasně ukončuje sezónu. Chuchelští koně jsou evakuováni na mimopražská závodiště, první stáje se vracejí až koncem října.

Mgr. Tomáš Hromádka, kronikář

(Celý přehled historie chuchelského závodiště najdete v publikaci Martin Cáp – Tomáš Hromádka: Sláva chuchelských dostihů, Praha 2006)

závodiště