I v Praze najdete skutečné mamuty mezi stromy!

Na začátku je to miniaturní semínko, na konci gigantický organismus chráněný tisíciletou kůrou, který jen tiše přihlíží okolo se valícím vlnám času. Sekvojovce obrovské patří mezi nejmohutnější stromy světa a věk těch nejstarších se počítá na tisícovky let. Příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy letos oslaví 25 let své existence. Za symbol oslav si zvolila právě silný a dlouhověký sekvojovec, jehož dva exempláře již přes 60 let rostou v Kunratickém lese a patří mezi pražské památné stromy.

Zahradnictví Lesů hl. m. Prahy k výročí pro Pražany vypěstovalo a přichystalo tisícovku sazenic sekvojovce, aby si také oni mohli zasadit svého „mamuta“. Sazenice, které od dubna najdete v ďáblickém zahradnictví nebo v našich hájovnách v pražských lesích, jsou prapotomky některého ze sekvojovců obrovských, které vyrostly ještě ve své domovině – na horských svazích na západě severoamerického kontinentu. Odtud je jako okrasné dřeviny lidé rozšířili po celém světě a v roce 1954 dva z nich vysadil tehdejší lesník i v pražském Kunratickém lese, v blízkosti dnešního dětského hřiště. Nejmohutnějšímu sekvojovci světa, jímž je nejméně 2,5 tisíce let starý a více než 80 metrů vysoký sekvojovec známý jako Generál Sherman, dosahují dva pražské sekvojovce sotva “po kolena”, i tak se však již stihly vytáhnout do úctyhodné výšky 35 metrů.

Právě z jejich korun pochází šišky se semínky, z nichž jsme sazenice k letošnímu výročí naší organizace vypěstovali. Na 120 kilogramů šišek sesbíraných v roce 2014 nejprve putovalo do semenářského závodu v Týništi nad Orlicí, kde dozrávaly a prosychaly. V luštírně se pak drobná semínka konečně dostala ze šišek ven. Do země je na jaře 2015 zasadili zahradníci v ďáblickém zahradnictví, jehož tradice sahá až do dvacátých let minulého století a které proslulo vyšlechtěním několika nových druhů rostlin, například známé kaliny pražské (Viburnum x pragense). Po dvou letech zdejší odborné péče ze semínek vyrostly sazenice originálních pražských sekvojovců obrovských, připravené na cestu do pražských zahrad.

Sekvojovec je majestátný strom, který se bude nejlépe vyjímat na symbolickém místě, kde bude mít okolo sebe dostatek prostoru a stane se tak vděčným strážcem příběhu Vaší rodiny či patronem místní komunity. Budeme rádi, když svoje dějiny budete sdílet právě s pražským sekvojovcem.

LESY HL. M. PRAHY

ec01148f409d1b196488c8c45fc0824b.jpg

4ea132bcc1880b02d41e8db9669f7ad8.jpg