Královský průvod

Během prvního červnového víkendu se císař Karel IV. již po páté vydá na cestu z Pražského hradu na Karlštejn, aby zde uložil císařské korunovační klenoty. Královský průvod vychází sobotní ráno 4. června z katedrály sv. Víta a projíždí obcemi kolem Berounky až na hrad Karlštejn. V zastávkách průvodu bude připraven zábavný program na oslavu příjezdu císaře. U Karlštejna pak čeká Karla IV., jeho družinu i prostý lid kratochvilný závod Ženy na voze a k tomu napínavá podívaná - první skutečný rytířský turnaj od dob středověku o titul Českého rytíře.

Desítky jezdců na koních, povozech i pěšmo se vydají o víkendu 4. a 5. června na čtyřicet dva kilometrů dlouhou pouť z Prahy na Karlštejn. Na návštěvníky čeká historická podívaná i atraktivní doprovodný program v obcích, kde se průvod císaře Karla IV. (Vladimír Čech), císařovny Elišky (Debora Štolbová) a jejich družiny včetně potrhlého šaška zastaví. Královský průvod navazuje na skutečnou historickou tradici, jejíž kořeny sahají do doby vlády císaře Karla IV. Tento panovník uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské v královské pokladnici - na hradě Karlštejně a každoročně po Velikonocích je vystavoval v Praze v katedrále sv. Víta. A právě návrat klenotů z hlavního města na Karlštejn je námětem Královského průvodu.

Průvod není jen historickou podívanou, ale především příležitostí se dobře pobavit. Na zastávkách průvodu čeká na návštěvníky po oba víkendové dny pestrý program. Obce připravují hudební či divadelní vystoupení a další zábavné aktivity pro celou rodinu. Program často začíná před příjezdem vladaře a trvá i dlouho po jeho odjezdu. Letos navíc nabídne pořádající sdružení Region Karlštejnsko divákům zajímavou novinku pod názvem Český rytíř. "Jedná se o první skutečný rytířský turnaj od dob středověku", říká starosta obce Lety Jiří Hudeček a dodává: "Nečekejte žádné divadlo, nahrané souboje a pády. V neděli 5. června odpoledne se na louce u mostu v obci Karlštejn utká šest rytířů - skutečných kaskadérů, z nichž většina účinkovala v českých i zahraničních filmech - jako třeba v oskarovém Gladiátorovi. Věříme, že půjde o napínavou podívanou a jedinečný turnaj."

Každý z rytířů bojuje o svou čest, ale především o slávu a privilegia obce, která jej do souboje vyslala. Šest ostřílených borců změří své síly v několika disciplínách, které mají prokázat dovednosti v ovládání meče a obratnosti v jízdě na koni. Pouze dva rytíři, kteří prokáží největší odvahu, rychlost a um postupují do finálového a nejnapínavějšího souboje turnaje Český rytíř - Boj o klenoty. Oba rytíři budou mít na vrcholu přilby připevněný svůj klenot, který se snaží uhájit a naopak srazit protivníkovi z hlavy jeho klenot. To vše na koních v plném trysku a pomocí mlatu, úderné dřevěné zbraně. Rytíř, který srazí soupeři klenot z helmy, vyhrává celý turnaj a získává od císaře nejen finanční odměnu v podobě pravých stříbrných českých grošů, ale také titul Český rytíř, jenž bude moci po dobu jednoho roku hrdě užívat. K tomu může po celý následující rok opatrovat meč Elišky Pomořanské, který mu předá sama císařovna. Vítězná obec, za kterou se rytíř bil, získá z rukou císaře na dobu jednoho roku putovní ikonu se svatým patronem a bude mít také právo vyvěsit na Karlštejně prapor ve vlastních barvách.

Součástí turnaje bude kratochvilný závod Ženy na voze. V něm se utkají družstva jednotlivých obcí v netradiční disciplíně - závodu povozů tažených muži. V co možná nejkratším čase musí muži ze soutěžící obce přetlačit od startu do cíle vůz naložený nejméně pěti ženami. Hodnotí se nejen rychlost mužů, ale také výzdoba vozů a krása žen na nich.

Lidé se mohou k průvodu připojit kdykoli, kdo nemá kostým vlastní, může si jej zapůjčit u organizátorů.
Královský průvod je autentickou slavností, která své návštěvníky, ať už v kostýmu nebo bez něj, přenese do dob středověku. Diváci, kteří se budou chtít přidat k průvodu a jít s císařem slavnou pouť, se mohou připojit kdykoli během dvoudenního průvodu na jeho trase. Pro kostýmované účastníky, ať již si přinesou kostým vlastní, nebo si jej zapůjčí za symbolický poplatek od pořadatelů průvodu, nabízí organizátoři možnost převezení civilního oblečení, občerstvení i možnost stanování na zastávce v Dobřichovicích. Kromě toho budou mít účastníci v kostýmech výjimečnou příležitost spatřit turnaj Český rytíř z bezprostřední blízkosti. Pro kostýmované jezdce zajistí navíc organizátoři ustájení koní na sobotní noc.

Více informací na www.kralovskypruvod.eu

Kontakt pro novináře:
Lucie Šplíchalová
e-mail: lucie.splichalova@mvp.cz
gsm: 604 150 078

Fotografie, bannery a grafiku najdete na https://public.me.com/janpoloucek

 

a1298290be899c8cab987c109cf4df8e.jpg