Zemřel pan Miroslav Šusta

Ve věku 85 let zemřel 10. prosince 2012 bývalý výborný žokej, trenér a v posledních letech velmi populární mistr odborného výcviku na nynější Střední škole dostihového sportu a jezdectví v Praze-Velké Chuchli Miroslav Šusta.

Narodil se 18. srpna 1927 v Ondřejově a dostihově byl žákem legendárního Jaroslava Rosáka. V sedle vyhrál na rovinách 214 dostihů a téměř stovku triumfů přidal nad překážkami. Jako žokej se stal šampiónem v roce 1970, dvakrát zvítězil v Československém derby (1960 Cejlon a 1971 Hviezdar) a rovněž dvakrát získal Derby jako trenér (Hviezdar a 1977 Bohatier). Na klasické scéně se prosadil také v roce 1969 s klisnou Caravellou (St. Leger), velmi rád však vzpomínal na koně Olin, s nímž již v roce 1948 vyhrál Svatováclavskou cenu. V sedmdesátých letech byl trenérem stáje PP Šamorín (kde kromě Bohatiera trénoval i vítězku St. Leger 1979 Sarnu), později se stal mistrem odborného výcviku na chuchelském dostihovém učilišti, a jeho rukama tak prošla řada předních tuzemských žokejů nedávné minulosti.

Podle přání zesnulého se poslední rozloučení nekonalo.

Čest jeho památce!

____________________________________________

Střední škola dostihového sportu a jezdectví vzpomíná:

Pana Šustu jsem poznala jako mistra ve školní stáji, kdy se ve svých skoro sedmdesáti letech vyhoupl každý den do sedla svého svěřence Very Busy (kterého pod trenérskou taktovkou dovedl i ke startu v Českém derby) a absolvoval s ním běžnou práci. Ve školní stáji byl velmi oblíben. Nejeden žák zažil na jím trénovaném koni sladký pocit vítězství v začátku své dostihové kariéry. Pro koně měl vždy v kapse připraven cukřík, pro lidi vlídné slovo.

Vzpomínky na něj mi vždy vyvolají úsměv na tváři. Jedna z nich byla ke konci zimy, kdy konečně polevily mrazy a my, žáci prvního ročníku, jsme byli natěšení, že už začneme trénovat jako „pořádní žokejové“. Ostatní trenéři již začali své koně prohánět, jen pan Šusta se podíval na nebe a řekl „Bude úplněk a ještě bude znovu mrznout“. Během pár dní se opravdu mráz vrátil a trénovat na novou sezonu se dalo až později.

Podobně se jeho předpovědi vyplnily ať už se jednalo o koně nebo lidi. Proto budu doufat, že se jeho odkaz ponese dál a pořád bude dostatek lidí, kteří svůj život s láskou obětují koním a dostihům, stejně jako on.

Pro mě pan Šusta vždy byl a bude Pan Mistr.

Zuzana Beňová Maršálková

Pan Miroslav Šusta bude stále v mých vzpomínkách jako výborný jezdec a trenér, jehož jméno je zapsáno na listinách vítězů Derby a dalších významných dostihů. Člověk, jenž lásku ke koním a zkušenosti předával své vnučce Petře a při působení v Dostihové škole nastupujícím jezdeckým generacím. Byl to spolehlivý parťák a přítel, na kterého se nezapomíná.

Marcela Sýkorová

ÚMČ Praha - Velká Chuchle a SŠDSaJ

Miroslav Šusta na závodišti

Miroslav Šusta - parte