Pražské služby jsou připraveny na svoz odpadu během vánočních svátků

Pražané během loňských vánočních svátků vyhodili asi 6400 tun odpadu, což bylo přibližně o 1200 tun méně, než v roce 2013. „Největší nárůst tradičně zaznamenáváme v množství svezeného papíru. Během svátků ho Pražané odevzdají až o 200 tun více. To je o cca 60 % větší množství než během roku“, říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. U skla a plastů se nárůst pohybuje okolo 15 % a u směsného odpadu jde asi o 5 %.

V termínu od 24. 12. do 31. 12. 2015 budou zajištěny normální pracovní směny a svoz směsného odpadu bude probíhat dle příslušných svozových programů, tedy jako v běžných dnech. Díky větší zátěži na separačních místech provádíme svozy tříděných složek odpadu v posíleném režimu. U tříděného odpadu budeme ve dnech 14. - 31. 12. 2015 provádět mimořádný svoz skla v kritických oblastech a jinak bude vše probíhat také dle příslušných svozových programů.

Svoz směsného odpadu:

21. – 31. 12. 2015 - normální svoz dle příslušných programů

1. 1. 2016 - svoz neprobíhá, náhradní svoz proběhne v následujících dnech

2. 1. – 6. 1. 2016 - bude probíhat normální svoz s případným časovým posunem (max. 1 den)

Svoz tříděného odpadu:

21. – 31. 12. 2015 - normální svoz dle příslušných programů

14. - 31. 12. 2015 - mimořádný svoz skla (1 odvoz navíc), jinak odvoz dle příslušných svozových programů

1. 1. 2016 - svoz neprobíhá, náhradní svoz proběhne v následujících dnech

2. 1. – 6. 1. 2016 - bude probíhat normální svoz s případným časovým posunem (max. 1 den)

Vánoční stromky do popelnice nepatří

Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (např. sídliště), lze stromky volně odložit vedle nich, ale v ostatních případech (činžovní a rodinná zástavba) prosíme o odložení vánočního stromků k nejbližším kontejnerům na tříděný odpad. „V předchozích letech jsme občany žádali, aby stromky nechávali pouze u popelnic a kontejnerů na směsný odpad. Letos nastává změna a prosíme Pražany, aby brali zřetel na to, kde je jejich popelnice či kontejner umístěn a dle toho odkládali vysloužilé stromky u nádob na tříděný nebo směsný odpad,“ vysvětluje mluvčí Radim Mana.

Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nedocházelo k jejich přílišnému hromadění po zbytečně dlouho dobu. Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. Každoročně svezeme okolo 300 tisíc vyhozených vánočních stromečků a podobné množství předpokládáme i v letošním roce.

Při nedostatečném odstrojení nedoporučujeme odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Kdyby se například dostal háček do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout. Umělé stromky ve většině případů lidé opět uschovají na další Vánoce. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora.

Mgr. Michal Štěpán

Pražské služby a.s.

logo