Překvapivý vítěz

PŘEKVAPIVÝ VÍTĚZ 97. ČESKÉHO DERBY

Oficiální název hlavního dostihu, který se v neděli 26. června v CONSEQ PARKU- dostihovém závodišti Praha- Velká Chuchle odběhl, byl 97. ČESKÉ DERBY ČESKÉ PODNIKATELSKÉ POJIŠŤOVNY. Na metě 2.400 metrů vstoupilo za hezkého počasí do startovacích boxů 16 koní a jezdců. 15 hřebců a jedna klisna. Velkým favoritem dostihu pro tříleté hřebce a klisny byl tmavý hnědák francouzského chovu BLACK CANYON, který do dostihu nastupoval „ověnčený“ čtyřmi vítězstvími ze čtyř startů. Rychlé tempo dostihu a krásný závěrečný boj však přinesl vítězství a vavřínový věnec po tuhém boji o krátkou hlavu ryzákovi narozenému v  domácím prostředí jménem JOSEPH. V sedle koně byl žokej Jiří Palík, který má na svém kontě 794 vítězství. Majitelem koně je Dr. Jiří Charvát, trenérem Pavel Tůma. Docílený čas vítěze 2:29,19 je druhým nejlepším časem v historii tohoto nejprestižnějšího rovinového dostihu. Druhé místo uhájil kůň francouzského chovu FELIX stáje DS Pegas, trenéra Dalibora Töröka, s žokejem Janem Rájou v sedle. Vítězný kůň odstartoval v sázkovém kurzu 50 : 1. Horký favorit Black Canyon skončil na desátém místě.

Smutnou zajímavosti letošního Derby je skutečnost, že žádný ze šestnácti účastníků není ustájen a trénován v areálu chuchelského závodiště. Vítězný kůň je připravován v tréninkovém centru Dvorce, vzdáleném 329 km. Výsadní právo dekorovat vítěze vavřínovým věncem patří od nepaměti správci závodiště. Snad poprvé v historii předávala vavřínový věnec žena, správcová paní Hana Pancová. Jak se to rýmuje.

Sláva vítězi, čest poraženým. Nyní bude na chuchelském závodišti přestávka a jeho brány se otevřou v sobotu 2. září, kdy se bude konat třetí ročník Evropského poháru žokejů.

Text, s pomocí údajů v dostihovém programu, Jan Zágler
Foto pomocí Facebooku pani Pavly Pachmanové

Ilustrační foto