Informace MPSV - Výplata dávek pro postižené povodní

Upozornění! MPSV: Pomáháme lidem postiženým povodněmi

Mimořádná okamžitá pomoc

Lidem, kteří byli postiženi povodní, umožňuje zákon o pomoci v hmotné nouzi poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc, a to pro několik situací. První je poskytnutí peněžité dávky jako rychlé pomoci k zabezpečení základních životních potřeb občanů, kteří byli postiženi vážnou mimořádnou událostí, mezi které patří i povodeň. Výše pomoci pro tuto situaci se stanovuje s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmům daného občana nebo společně posuzovaných lidí. Může být až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tedy až 51 150 Kč.

Na základě individuální potřeby lze poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc v situaci také občanovi, který nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky na úhradu nákladů spojených s pořízením či opravou nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby (např. postel, lednička). Dávku je možné využít i v kontextu s následky povodně, kdy lidem mohou vzniknout mimořádné výdaje. Mimořádná pomoc pak může být až do výše konkrétního nákladu s tím, že součet takto poskytnutých dávek nesmí v rámci kalendářního roku překročit desetinásobek životního minima jednotlivce, tj. v současné době 34 100 Kč.

Další informace a kontakty

Dávky mimořádné okamžité pomoci vyplácí příslušné pracoviště Úřadu práce ČR. Místní příslušnost se řídí místem trvalého pobytu. Pokud k situaci, která vyžaduje okamžitou pomoc, došlo mimo pracoviště Úřadu práce ČR, v němž je osoba hlášena k pobytu, je třeba se obrátit na Úřadu práce ČR, v jehož správním obvodu k situaci došlo.

V případě občana s trvalým pobytem v Malé nebo Velké Chucli, je místě příslušný úřad v Radotíně na adrese:

Úřad práce Radotín, nám. Osvoboditelů č. 732/7, tel. č. 950 178  690.

Autor: Oddělení public relations

MPSV - logo