V Česku bude od 4. března platit nouzový stav

3.3.2022

Vláda schválila vyhlášení nouzového stavu, platit bude od pátku 4. března. Kabinet k tomuto kroku sáhl v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Nouzový stav pomůže Ukrajincům a lidem, kteří se o ně starají. Běžných občanů se nedotkne.

Do Česka už před hrůzami války na Ukrajině uprchlo 20 až 30 tisíc Ukrajinců. Jejich počet bude dál narůstat. Aby bylo možné tento příliv zvládnout a využít všechna opatření a mechanismy, začne od pátku platit nouzový stav. Jde o klasický nástroj krizového řízení, který nebude znamenat omezení pro naše občany, ale umožní lepší koordinaci a technické řešení současného stavu.

Znamenat bude zásadní pomoc pro registraci Ukrajinců a další úkony jako bezpečnostní screening či vydávání víz. Díky nouzovému stavu budou moci vydávat víza nejen zaměstnanci odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, ale i policie. Celý proces se tak zjednoduší a zrychlí. Kromě urychlení procesu registrace bude možné nařídit přednostní zásobování dětských, zdravotních nebo sociálních zařízení, nařídit vykonávání péče o děti a mládež skupinám pracujících, pokud ji nemohou v krizové situaci vykonávat rodiče, případně nasadit vojáky v činné službě a jednotky požární ochrany nebo přijmout opatření k pobytu cizinců a osob bez státní příslušnosti.

Další informace najdete na webu https://www.nasiukrajinci.cz/