Výstava obrazů Karla Kolínského na Národní třídě 9, Praha 1

5.3.2019

Výstava obrazů Karla Kolínského v Topičově salonu

V reprezentativních prostorách Topičova salonu na Národní třídě (někdejší galerii Československého spisovatele) byla slavnostní vernisáží 4. března 2019 zahájena výstava obrazů Karla Kolínského pod názvem „Portréty, figury, zátiší krajiny.“ Velký zájem veřejnosti při slavnostní vernisáži dokázal, že dílo Karla Kolínského, které je z velké části spjato s širším regionem Velké Chuchle a obcí Pěčín v okrese Rychnov nad Kněžnou, stále oslovuje široké spektrum zájemců.

Akademický malíř Karel Kolínský (1902- 1995) prožil většinu svého aktivního života ve Velké Chuchli, ve vile ve Starolázeňské ulici. Odsud podnikal své výlety do plenéru, kde jsme ho do pozdního věku mohli sledovat při práci u stojanu a s paletou. Jak na vernisáži poznamenal největší znalec malířova díla historik umění prof. Tomáš Vlček, dílo Karla Kolínského je prodchnuto neutuchajícím zájmem se zlepšovat a nedílně je propojeno s vjemy, které dílo v průběhu let ovlivňovaly. Ať už to byla z počátku reakce na první světovou válku, nebo později rodina, od které cítil velkou podporu, či osobitý vztah k pomalu mizející krajině svého domova, to vše v kombinaci se zájmem o hudbu (při vernisáži zahrálo skladbu od Bedřicha Smetany smyčcové kvarteto Yolo) nelze při vnímání díla Karla Kolínského pominout. Ostatně, vše je podrobně popsáno v monografii Karel Kolínský, která byla na konci vernisáže pokřtěna. Vydal ji Atelier Fotorenesance chuchelského občana Karla Koutského. Výstavu finančně podpořila městská část Praha-Velká Chuchle.

Výstavu v Topičově salonu (Národní 9, Praha 1) si můžete prohlédnout do 29. března 2019. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 do 17 hod.

Mgr. Tomáš Hromádka

kronikář městské části Praha – Velká Chuchle

Výstava

Obraz