Zemřel Karel Havelka

Zemřel významný chuchelský občan - legendární žokej Karel Havelka. Karel HavelkaDne 5. srpna 2012 ráno zemřel ve věku 94 let legendární žokej Karel Havelka, který byl považován za poslední žijící ikonu prvorepublikového turfu.
Karel Havelka se narodil 13. května 1918 v Bělé pod Bezdězem a dostihovým jezdcem se vyučil o dvacet let později u slavného prvorepublikového trenéra Rosáka. Po druhé světové válce byl jako žokej angažován ve Francii, kde se mohl stát hvězdou první velikosti. Jenže v roce 1949 byl pod záminkou, že se má do Čech dostavit pro prodloužení platnosti cestovního pasu, vylákán zpět do vlasti a odjezd do Francie již mu byl znemožněn.
Za svou kariéru Havelka vyhrál přes 450 rovinových a téměř stovku překážkových dostihů. Stal se patnáctkrát šampiónem čs. žokejů (sedmkrát na rovině a osmkrát na překážkách). Vyhrál Čs. derby v roce 1955 s vynikajícím hřebcem Masisem (jenž byl před několika lety zvolen českým Koněm století) a získal také titul Mezinárodní mistr jezdec: třikrát triumfoval ve Velké ceně národů – hlavním dostihu někdejších Mezinárodních mítinků socialistických států. Karel Havelka vynikal kromě neobyčejné fyzické kondice také perfektním taktickým myšlením, které jej mnohokrát dovedlo do cíle před ostatními soupeři. Nejen na domácích drahách, ale také na mezinárodní scéně měl vždy obrovský respekt. Jezdil řadu bravurních koní známých majitelů, jako například pro stáj Veruna herečky Věry Ferbasové.
Karel Havelka ukončil aktivní kariéru žokeje v roce 1978, ale jeho energie je snad nevyčerpatelná a s mladickým elánem téměř do posledních chvil svého života byl pravidelným návštěvníkem dostihového závodiště. 28. října 2008 byla Karlu Havelkovi udělena prezidentem republiky Václavem Klausem medaile za zásluhy.
Za svůj život byl třikrát ženatý, v každém manželství měl jednu dceru. V jeho dostihových stopách se však vydala až ta nejmladší: Jana Havelková (dcera Karla Havelky a dostihové trenérky Ivany Pejškové) se na konci devadesátých let stala šampiónkou českých nejprve amatérských a později i žákovských jezdců.

Karel Havelka je příkladem toho, co může znamenat dodržování přísné životosprávy. Ve svém úctyhodném věku nepotřeboval brýle, byl aktivním řidičem a v Chuchli jsme vídali, jak rychlým krokem zvládá kopec na Hvězdárnu, kde bydlel.

autor: T. Hromádka

Karel Havelka

Karel Havelka a Věra Ferbasová