Malé městské části chtějí změnit dotační vztahy


„Budeme aktivně pracovat na změně dotačních vztahů, které by byly spravedlivější pro malé městské části, a které by se mohly na magistrátu změnit v příštím volebním období,“ konstatovala 17. 4. 2013 v Praze-Satalicích na zasedání Svazu městských částí hlavního města Prahy jeho předsedkyně Petra Venturová. Zdeňka Javornická, zástupkyně ředitele magistrátu, která se jednání zúčastnila, sdělila, že může se svazem na změně dotačních vztahů spolupracovat.

Starostům malých městských částí vadí, že v porovnání s tzv. velkými mají k dispozici méně finančních prostředků na opravy vozovek či údržbu zeleně. Současné platné dotační vztahy navíc neodpovídají počtu obyvatel, protože v malých městských částech došlo k jejich nárůstu.

Svaz městských částí hlavního města Prahy rovněž kriticky hodnotí finanční situaci ve školství, protože jsou zřizovateli mateřských a základních škol. „Nejsme schopni jejich provoz financovat z vlastních zdrojů,“ varoval starosta Lysolají Petr Hlubuček. Na zhoršené situaci má vliv i rozpočtové určení daní, které metropoli připravilo o více než miliardu korun. „Obrátíme se na primátora s požadavkem, aby došlo ke kompenzaci za výpadek ze státních dotací už v tomto roce,“ řekla místopředsedkyně svazu Jana Plamínková.

Svaz městských částí hlavního města Prahy má už patnáct členů, nově byly přijaty Lysolaje.

František Jenčík, tiskový mluvčí svazu

Setkání starostů malých městských částí