Tradiční dostih v netradiční den

Letošní ročník 96. Mercedes- Benz České derby byl odběhnut v netradiční den, ve čtvrtek 23. června. Tento neobvyklý den byl zvolen proto, aby nejdůležitější rovinový dostih sezóny mohla v přímém přenosu přenášet Česká televize. Nedělní sportovní vysílání bylo věnováno mistrovství Evropy v kopané.

První ročník tohoto významného dostihu byl v naší republice odběhnut v roce 1921. Prvním vítězem byl kůň Boxerl s jezdcem Vinzenzem. Od roku 1921 až do roku 1928 se dostih jmenoval CENA ČESKOSLOVENSKÉHO JOCKEY CLUBU. V roce 1939 ČESKOMORAVSKÉ DERBY.. V letech 1940 – 1944 MODRÁ STUHA Do roku 1992 ČESKOSLOVENSKÉ DERBY. V současnosti ČESKÉ DERBY, s přívlastkem jména sponzora dostihu. Od svého začátku až po současnost se dostih běží na vzdálenost 2 400 metrů, je vypsán pro tříleté koně a pouze dvakrát v jeho historii se běželo mimo chuchelské závodiště. Bylo to v roce 1995 a 2013. Jako každá významná sportovní událost i Čs. Derby má své rekordmany. Nejúspěšnějším žokejem v počtu vítězství je Vlastimil Smolík, který projel vítězně cílem celkem 6x. Nezapomenutelný žokej století Josef Šach zvítězil 5x a zajímavé je rozpětí let, ve kterých zvítězil. Poprvé zvítězil v roce 1949 v sedle klisny Bosna a svého pátého vítězství dosáhl v roce 1975 v sedle Veronala. Ve výsledkové listině vítězů najdeme i jména dvou žen. V roce 1972 se mezi vítěze zapsala Míla Hermansdorferová s koněm Crapom. V roce 2010 to byla tehdy ještě šestnáctiletá Slovenka Mária Magdalena Rossak s koněm Talgado. Dvěma jezdcům v celé dlouhé historii Čs. Derby se podařilo zvítězit nejen v Derby ale také ve Velké Pardubické. Byli to Karel Holoubek - Derby v roce 1927 a 1928, Velká Pardubická v roce v r. 1925. Druhým byl stále aktivní žokej Dušan Andrés - Derby v roce 1998 a V.P, v r, 2007.

V roce 1931 byl svědkem vítězství koně Oskar s jezdcem Eschem Československý prezident T.G.Masaryk.

Letošní neobvyklý termín konání příznivce dostihů neodradil. Před zaplněnou tribunou se divákům představilo 16 koní a jezdců. Jezdecké obsazení bylo přímo hvězdné. V sedlech koní se objevili jezdci skutečně velkých jmen. Ital Pierantonio Corventino, Panamský žokej Eduardo Pedroza, ze Slovenska přijeli Jozef Bojko a Jaroslav Línek. Z Německa přijel nejúspěšnější český žokej historie Filip Minařík, ze Španělska další český žokej Václav Janáček a z Polska se do své domoviny dostavil Tomáš Lukášek. K cizincům patřil i dlouhodobě u nás působící Bauyrzhan Murzarbajev z Kazachstánu. Aby bylo mezinárodní směsici účastníků dáno za dost, tak vítězem se stal kůň francouzského chovu Gontchar, jehož majitelem je Valentin Bukthoyarov, koně trénuje u nás působící ruský trenér Arslangirej Šavujev a v sedle byl již zmíněný Kazach Bauyrzhan Murzabayev. Na druhém místě doběhla klisna českého chovu Krasava s Tomášem Lukáškem v sedle, majitelem je Stanislav Chudáček, trenérkou Helena Vocásková. Jako třetí proběhl cílem Bonys s žokejem Janem Vernerem, stáje DAR, trenérem je Allan Petrlík. Výrok rozhodčích byl jistě- 1 délka. Čas 2:33,01.

Prvních sedm koní si rozdělilo dotaci dostihu která byla 2.500.000 Kč.

Brány chuchelského CONSEQ PARKU se nyní po dobu prázdnin uzavřou a příznivci cvalových dostihů se mohou těšit na 28. srpna.

Text: Jan Zágler, foto: Pavla Pachmanová

c4e44a4b7a112ca81289a5571c7ae8d4.jpg