Změna umístění autobusové zastávky Závodiště

17.3.2019

Vzhledem ke skutečnosti, že se ve Zpravodaji PIDu objevila informace o přemístění zastávky autobusu Závodiště bez uvedení podrobnějších informací, obrátili jsme se s panem Havlinou na ROPID, aby nám poskytl podrobnější informace a dnes jsme obdrželi následující informaci.
Lenka Felix

Vážená paní starostko, vážený pane Havlino, v systému Pražské integrované dopravy probíhají každý měsíc desítky drobných změn, o kterých není v lidských silách jednotlivě informovat každou městskou část. Právě proto vznikl Zpravodaj PID, jehož rozesíláním na všechny městské části 2x měsíčně se snažíme, aby všichni dostali maximum informací, nebo byli právě s předstihem na nějakou drobnou změnu alespoň upozorněni.


Pokud jde o zastávku Závodiště Chuchle pro linku 244 ve směru do centra, v minulosti byla umístěna přímo na hlavní komunikaci. Do obratiště byla přemístěna pouze kvůli možnosti snadnějšího přestupu z linky 244 na linku 172, která zde končila (aby cestující z Hvězdárny nemuseli na Radotínské přes přechod do protisměru). Druhou výhodou byly společné odjezdy spojů linek 172 a 244 ve směru Radotínská z jednoho místa. Po uzavření přejezdu pro autobusy ve směru Velká Chuchle - Radotín a přesměrování linky 172 na Smíchovské nádraží zůstala zastávka linky 244 v obratišti zcela zbytečně. Jelikož jde o zastávku na znamení, v níž více než 2/3 spojů linky 244 neodbaví žádného cestujícího, zajetí autobusu do obratiště většinu spojů linky 244 zbytečně zdržuje. Navíc každý takový spoj zde musí zastavit i v případě, že zde nevystupuje ani nenastupuje žádný cestující. Musí totiž dávat přednost autům na hlavní, čímž opět zcela zbytečně vznikají ne úplně přehledné situace (hlavní silnice zde není vyznačena, ale plná čára značí výjezd z místa mimo komunikaci, což působí zejména za tmy určité zmatky). Výjezd autobusů i jiných vozidel zde byl ještě dlouhodobě komplikován velmi nestandardně umístěným sloupem VO uprostřed výjezdu z obratiště na hlavní komunikaci. Proto i na základě podnětů řidičů z linky 244 došlo ve spolupráci s DPP, a. s. k rozhodnutí vrátit zastávku Závodiště Chuchle do původního místa, kde vždy bývala. 
Na obrázku zde: https://www.google.cz/maps/@50.0074446,14.3888129,3a,75y,52.21h,86.43t/data=!3m7!1e1!3m5!1s3HStMKBagy9igRYt6xff0g!2e0!5s20090601T000000! 7i13312!8i6656?hl=cs

Jelikož jde o návrat do původního stavu, který byl trvalým v okamžiku před zavedením linky 172 na Hvězdárnu, nenapadlo nás, že by mohl být pro Vás problematický. Nedochází ke změně jízdního řádu, ani ke zrušení nějaké zastávky, jen k jejímu přesunu o 35 metrů z vedlejší komunikace na komunikaci hlavní. Při takové úpravě je standardním postupem upozornění na úpravu ve Zpravodaji PID a pro orientaci cestujících na místě následné umístění vývěsky v okamžiku změny.  

S pozdravem

Ing. Martin Šubrt | Odbor kancelář ředitele Náměstek ředitele pro městskou dopravu a marketing Regionální organizátor Pražské integrované dopravy

PID