Sčítání lidu, domů a bytů 2021

18.2.2021

Nejmodernější sčítání v historii České republiky nás čeká právě letos, 100 let od prvního prvorepublikového sčítání, a odstartuje 27. března.
Jeho první fáze, která je připravena jako online, bude zcela bezkontaktní. Od 27. 3. do 9. 4. se lidé budou moci sečíst přes webovou nebo mobilní aplikaci z pohodlí domova, bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem. Jedinou podmínkou online sečtení je přístup k internetu. V současné době k němu má přístup více než 80 procent obyvatel.
Online sčítání má tu výhodu, že za celou rodinu může vyplnit sčítací formuláře jeden člen, který má s používáním internetu největší zkušenosti. Stačí, když mu ti ostatní nadiktují své údaje, a on je do počítače, tabletu či mobilu vloží. Online sčítání rovněž představuje ideální variantu z hlediska obrany proti šíření koronaviru. Není totiž třeba kvůli němu nikam chodit, s kýmkoliv se potkávat, přebírat a předávat formuláře a obávat se případné nákazy. Online sečíst se můžete pohodlně z domova, i když budete třeba zrovna v karanténě.
Ten, kdo se z jakéhokoliv důvodu nebude moci sečíst online, vyplní v druhé fázi sčítání klasický listinný formulář, a to od 17. dubna do 11. května. Za velmi přísných hygienických opatření ho občan získá od sčítacích komisařů spolu s odpovědní obálkou. Vyplněné formuláře bude možné zdarma vhodit do jakékoliv poštovní schránky, nebo odevzdat na kontaktním místě sčítání (pobočka České pošty Praha - Velká Chuchle, Starochuchelská 7, 159 00).
Data ze sčítání jsou široce využitelné například při přípravě programů bydlení, rozvoji infrastruktury nebo plánování lepší dostupnosti služeb. Informace zjištěné během sčítání ovlivňují činnost veřejné správy, podnikatelské záměry i směřování výzkumných či vědeckých pracovišť a v konečném důsledku ovlivňují život každého z nás.
Veškeré informace o Sčítání 2021 jsou dostupné na stránkách www.scitani.cz, případně můžete využít infolinku 274 056 789 či email dotazy@scitani.cz.

logo Sčítání