Vzpomínka na Josefa Serafína

5.5.2022

Významné chuchelské osobnosti
Josef Serafín se narodil před 100 lety

V únoru letošního roku uplynulo 100 let od narození Josefa Serafína, účastníka zahraničního protinacistického odboje za druhé světové války a nositele celé řady vyznamenání.
Narodil se 3. února 1922 na východním Slovensku v Kamenné Porubě jako nejstarší ze čtyř sourozenců. V době druhé světové války narukoval do slovenské armády, která bojovala po boku nacistického Německa. V roce 1943 sloužil v záložní divizi v Bělorusku. Na konci roku byla tato divize pro nespolehlivost a sympatie k běloruským partyzánům převelena jako technická brigáda do Itálie, kde se účastnila bojů u Monte Cassina. Zde v italských horách většina vojáků přešla na opačnou stranu fronty. Mezi nimi byl i Josef Serafín. Vojáci byli přesunuti nejprve do Alžíru a odsud pak vojenským konvojem Středozemním mořem do Velké Británie. Zde se stal členem československé obrněné brigády, která se účastnila druhého vylodění v Normandii. 2. října 1944 tato jednotka obléhala Dunkerque. Josef Serafín zde působil jako řidič sanity až do května 1945, kdy se vrátil do Československa.
Po válce se usadil v Litvínově, kde působil jako řidič a dispečer ČSAD. S nástupem komunismu v Československu byl Josef Serafín jako příslušník západního odboje vzat v nemilost a několikrát mu hrozilo zatčení. V této pohnuté době jako hluboce věřící člověk a příslušník řeckokatolické církve několikrát pomohl řeckokatolickým kněžím, kteří byli deportováni z východního Slovenska a nemohli vykonávat svoji činnost.
Po sedmatřiceti letech se pak Josef Serafín s rodinou přestěhoval do Velké Chuchle, kde se aktivně zapojil do činnosti zdejších odbojářských organizací. Organizoval veškeré připomínky výročí vzniku Československa a Květnového povstání 1945 a staral se o zdejší pomníčky a pietní místa. Připravoval také pro děti základních škol v regionu autobusové zájezdy na památná místa spojená s válkou a odbojem a prováděl rozsáhlou osvětovou činnost.
Byl velice skromný, a tak o jeho životních osudech jsme se poprvé dozvěděli až v souvislosti s 60. výročím operace Overlord v roce 2004. Tehdy při příležitosti oslav výročí jmenoval francouzský prezident Jacques Chirac Josefa Serafína Rytířem čestné legie Francouzské republiky. Když Josefu Serafínovi předával vyznamenání francouzský ambasador Joel de Zorzi v Praze, gratuloval legionáři prezident Václav Klaus. Zásluhy Josefa Serafína ocenila i jeho rodná obec Kamenná Poruba, když ho krátce před smrtí (+ 11. 9. 2006) jmenovala čestným občanem obce. V roce 2015 mu byla v Kamenné Porubě na návsi před obecním úřadem odhalena pamětní deska. Josef Serafín je pohřbený na chuchelském hřbitově.
Mgr. Tomáš Hromádka
kronikář městské části Praha - Velká Chuchle

Josef Serafín

Pamětní deska Josefu Serafínovi v rodné obci Kamenná Poruba na Slovensku

Pietní akt - Josef Serafín